مفهوم کلی کامپوزیت

نمای کامپوزیت ، از زماني كه زيبايي ظاهري و آرامش، آسايش، ايمني و صرفه جويي در مصرف انرژي براي ساختمان ها مد نظر قرار گرفت، ايجاد نماهايي با مصالح و شيوه هاي اجرايي متفاوت و متنوع به صورتي جدي تر در دستور كار مالكان و سازندگان لحاظ شده است؛ البته از اين نظر ايرانيان داراي سابقه اي طولاني و ديرينه در امر نماسازي براي ساختمان ها هستند و در طول تاريخ از گچ بري و آهك بري گرفته تا انواع كاشي و آجر و… براي نماسازي استفاده كرده اند. نتيجه و حاصل كار هنرمندانه و در عين حال فني و اصولي معماران و بناها و سازندگان ايراني را مي توان در بناهاي تاريخي مثل مساجد جامع بسياري از شهرها از جمله شيراز، تبريز، اصفهان و بسياري از عمارت ها، بقعه ها و مقبره ها و بسياري ديگر از بناهاي قديمي  و تاريخي در جاي جاي كشور، به عينه مشاهده كرد.

نمای کامپوزیت

 

کامپوزیت چیست؟ - نمای کامپوزیت

کامپوزیت چیست؟

پانل‌های آلومینیوم کامپوزیت موادی پایدار و با انعطاف بالا برای پوشش سطوح هستند که با ترکیب خصوصیات سودمند آلومینیوم و پلاستیک خود را به‌عنوان یکی از اقتصادی‌ترین و مدرن‌ترین المان‌های معماری نوین معرفی کرده‌اند. فراهم کردن امکان ایده‌های نو در طراحی، وزن کم و مقاومت در برابر شرایط جوی سخت باعث افزایش تقاضای روز‌افزون آن در صنعت ساختمان شده است.

مزایای کامپوزیت

اقتصادی بودن: وزن کم این پانل‌ها باعث کاهش وزن سربار روی ساختمان و در نتیجه مقاومت بیشتر سازه در برابر زلزله می‌شود، به علاوه وزن کم باعث کاهش هزینه‌های نصب و ملزومات نگهدارنده می‌شود و همچنین سرعت اجرای نماسازی را افزایش می‌دهد.
انعطاف‌پذیری: پانل‌های آلومینیوم کامپوزیت به سهولت برش، خم و شکل داده می‌شود که همه این موارد با ماشین‌آلات و ابزار متداول انجام‌پذیر است.

پایداری: اغلب پانل‌های آلومینیوم کامپوزیت دارای پوشش خارجی با یک لایه محافظ در برابر اشعه فرابنفش هستند که باعث ایجاد مقاومت در برابر تغییر رنگ ناشی از نور خورشید، شرایط سخت آب و هوایی و سایر عوامل مخرب از قبیل خوردگی و ساییدگی می‌شود.
طراحی: پانل‌های آلومینیوم کامپوزیت به سهولت قابل تطبیق با انواع سطوح و شکستگی‌های نما و نیازهای مختلف معماری هستند که می‌توان آن را در ترکیب با چند رنگ این ورق‌ها همراه با دیگر المان‌های نما مانند سنگ و شیشه، به کار گرفت.

 

با ما همراه باشید