مفهوم کلی ایزولاسیون

در این مقاله به بررسی ایزولاسیون و کانال کشی تاسیسات صنعتی و مخازن می پردازیم . در ابتدا توضیحی در مورد مفهوم کلی ایزولاسیون ارائه می دهیم.

وقتی شما توسط چند لایه مواد عایق، برای جلوگیری از رطوبت و برودت و آب به لایه های زیرتر، برای پوشاندن پشت بام، زمین و دیوارها استفاده می کنید، عمل ایزولاسیون را نجام داده اید.

ایزولاسیون و کانال کشی تاسیسات صنعتی و مخازن

انواع ایزولاسیون - ایزولاسیون و کانال کشی تاسیسات صنعتی و مخازن

انواع ایزولاسیون

بر اساس مواد تشکیل دهنده، انواع مختلفی از عایق‌ها وجود دارند که مهمترین آنها عبارتند از :

– قیرگونی
– عایق رطوبتی پیش ساخته (ایزوگام)
– عایق‌های مایع رنگی پلیمری
– ژئوممبران (Geomembrane) و ژئوتکستایل (Geotextile) و …

هرکدام از این عایق هایی که نام برده شدند دارای استفاده های دیگری هم هستند که معمولا اکثر ایزولاسیون ها در عایق کاری در مکان های مختلفی مانند بامها، کف استخرها، کف سرویس‌های بهداشتی، ‌کف آشپزخانه، و کف واحدهای تجاری که احتمال آبریزی در داخل آنها زیاد است استفاده میشود.

building-shell-insulation - ایزولاسیون و کانال کشی تاسیسات صنعتی و مخازن

 

مفهوم کلی تاسیسات

در حوزه ساختمان سازی، بخش تاسیسات از بخش های کلیدی و اساسی می باشد. آسایش و رفاه خانواده در یک ساختمان به عملکرد صحیح سیستم های تاسیساتی برمی گردد. این سیستم ها شامل انواع تاسیسات بهداشتی، حرارتی و برودتی خانه می شود.

 

مفهوم کانال کشی

کانال کشی ساختمان به منظور انتقال هوای گرم یا سرد و نیز انتقال هوا به صورت “تهویه بدون گرمایش و سرمایش” طراحی و اجرا میشود. افت فشار کمتر، ایجاد صدای کمتر، جلوگیری از انتقال لرزش همگی از مواردی هستند که در طراحی، ساخت و اجرای سیستم کانال کشی میبایست اعمال شود.
کانال کشی می تواند فقط شامل مسیر رفت یا ورود هوا باشد مانند کانال کشی برای ساختمان هایی که از کولر آبی برای تهویه سرمایشی در تابستان استفاده می کنند. در سیستم های تهویه مطبوع پیشرفته تر سیستم کانال کشی دارای مسیر برگشت یا خروج هوا میباشد که این مسیر برای ورود یا بازگشت هوای داخل ساختمان به دستگاه تهویه مطبوع میباشد که در این دستگاه فرآیندها و عملیات خاصی مانند رطوبت زنی، رطوبت گیری و تصفیه می تواند روی هوای برگشتی از داخل ساختمان انجام شود و پس از آن هوای برگشتی از محیط دوباره به محیط برگردد.